سیستم تنفس

کار دستگاه تنفس تهیه اکسیژن برای اعضای بدن و برداشتن دی اکسید کربن (گاز کربنیک) از آنها از طریق تعویض دی اکسید کربن خون با اکسیژن هوا در ریه ها است.

اعضای این دستگاه عبارتند از : بینی، حنجره، نای (تراشه)، ریه ها.

گیاهان موثر در بهبود سیستم تنفسی:

شاهدانه

اگرچه حشیش در برخی از کشورها غیرقانونی است اما مطالعات نشان می دهند که این گیاه در کاهش نرخ سرطان ، افزایش عملکرد سیستم ایمنی بدن و برونش موثر است. این بدان معنا است که تنفس را برای شما آسانتر می کند و با توجه به ماهیت ضدالتهابی تنفس برای فرد مبتلا آسان می شود.

جینکو

اگر از اختلال تنفسی شدید رنج می برید همانند آسم و یا مشکل تنفسی شما جدی است می توانید از عصاره جینکو استفاده کنید که با مهار یک عامل شیمیایی خاص در بدن مانع بروز حملات آسم می گردد که در نتیجه سرفه و خس خس را آرام می کند.

اکالیپتوس

روغن اکالیپتوس به عنوان یک ” جعبه ابزار گیاهی” برای مبارزه با عفونت، تحریک سیستم ایمنی، کاهش التهاب، کاهش درد و تشنج، و سم‌زدایی بدن در نظر گرفته می‌شود. مشخص شده است استنشاق بخور این روغن نشانه‌ها و علائم ناخوشی‌های حاد و مزمن دستگاه تنفسی را (اگر درمان نکند) تسکین می‌دهد. حتی مطالعه‌ای در ۲۰۱۲ شواهدی یافت که نشان می‌داد عصاره‌ی برگ اکالیپتوس با جلوگیری از گسترش سلول‌های سرطانی در بدن شاید بتواند با سرطان مبارزه کند.

بارهنگ

گیاه بارهنگ که به طور مشترک در امریکای شمالی، اروپا و آسیا یافت می‌شود، گیاهی دارویی است که از دیرباز به خاطر درمان شرایط تنفسی و گوارشی محبوب بوده است.در مطالعه‌ای در ۲۰۱۳، عصاره‌ی برگ بارهنگ روی نمونه‌های مبتلا به آسم استفاده شده و توانایی‌‌اش برای کاهش تعداد ماست‌سل‌ها، که سلول‌های مسئول التهاب مسیرهای هوایی در آسم برونشیال هستند، آشکار شد.