سیستم ایمنی

در جهان امروز، با وجود میکروب هایی که همه جا در کمین ما هستند، باید از دفاع محکمی برخوردار باشیم. وقتی از دفاع صحبت می کنیم منظورمان سازوکار دفاعی طبیعی بدن یعنی دستگاه ایمنی است.

سلول های دستگاه ایمنی بدن که به نام گلبول های سفید خون شناخته می شوند، در مغز استخوان، غدد لنفاوی، طحال، تیموس، لوزه ها و کبد جنین یافت می شوند. هنگامی که ریزجانداران (میکروارگانیسم ها) -مانند باکتری ها و یا ویروس ها- به بدن حمله می کنند، سازوکارهای دفاعی غیر تخصصی در خط اول دفاع قرار دارند.

به این معنا که بازدارنده های اولیه ای وجود دارند که حفاظت از بدن در مقابل میکروب های متعدد را تضمین می کنند. اینها بازدارنده های فیزیکی (از جمله پوست و موهای بینی)، بازدارنده های شیمیایی (آنزیم های موجود در عرق و بزاق) و واکنش های التهابی هستند. نام این سازوکارها مناسب آنها است چراکه به هر پاتوژن خاص، پاسخی خاص نمی دهند.می توانید آنها را با سیستم زنگ خطر خانه مقایسه کنید. مهم نیست چه چیزی این زنگ ها را به کار بیندازد. به هر حال این زنگ ها به صدا در خواهند آمد.برای مواردی که ریزجانداران از موانع اولیه عبور می کنند، یک سیستم پشتیبانی -سازوکارهای دفاعی خاص- وجود دارد که متشکل از دو جزء است. پاسخ ایمنی هومورال و پاسخ ایمنی با واسطه.

گیاهان موثر در بهبود در سیستم ایمنی:

پونه کوهی

خواص پونه کوهی برای شفا و تقویت سیستم دفاعی بدن شناحته شده است. به طور طبیعی خاصیت ضدقارچ، ضد باکتری، ضدویروسی و ترکیبات ضد انگل دارد. در مطالعات سال ۲۰۱۶ در علوم صنایع غذایی ترکیبات اصلی پونه‌کوهی که مسئول فعالیت ضدمیکروبی هستند، کارواکرول(carvacrol) و تیمول(thymol) شناسایی شده‌اند.

صمغ درخت مرمکی،کندر

کندر یا شیره درخت مرمکی یکی از روغن های ضروری است که در جهان بصورت گسترده استفاده می‌شود، در گذشته کندر برای درمان تب یونجه، تمیز کردن و بهبود زخم و جلوگیری از خونریزی مورد استفاده قرار می‌گرفت. کندر سیستم ایمنی بدن را با آنتی‌سپتیک تقویت می‌کند، ضدباکتری و ضدقارچ است.

مطالعات نشان داده است که روغن مرمک دارای خواص ضدعفونی‌کنندگی است و به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک می کند.

جینسینگ

گیاه جینسینگ متعلق به گونه درخت جنسهیاجنسان(panax)، در تقویت سیستم دفاعی بدن و مبارزه با عفونت کمک می‌کند. ریشه، ساقه و برگ جینسینگ برای حفظ هموستاز ایمنی بدن و افزایش مقاومت به بیماری‌ها و یا عفونت استفاده می‌شود.

جینسینگ با تنظیم هر نوع از سلول‌های ایمنی بدن، از جمله ماکروفاژها، سلولهای شکننده طبیعی، سلول‌های دندریتیک، سلول‌هایT  و سلول‌های B، باعث بهبود عملکرد و تقویت سیستم دفاعی بدن شما می‌شود. همچنین دارای ترکیبات ضد میکروبی است که به عنوان یک متابولیسم دفاعی در برابر عفونت باکتریایی و ویروسی عمل می‌کند.

ریشه گون

از همان ابتدا، گون به عنوان تقویت‌کننده‌ی سیستم ایمنی بدن استفاده شده است. ریشه این گیاه، در طب سنتی چین، از هزاران سال قبل استفاده می‌شود.

بررسی‌های اخیر که در مجله آمریکایی طب چینی منتشر شده است، نشان داده است که درمان مبتنی برگون، بهبود قابل توجهی در مسمومیت ناشی از داروهای سرکوب‌کننده‌ی ایمنی، مانند شیمی‌درمانی و سرطان، دارند. محققان به این مهم دست یافتند که عصاره گون اثر مفیدی بر سیستم ایمنی بدن داشته و آن را از التهاب دستگاه گوارش و سرطان محافظت می‌کند.